Маріямпіль - місто Марії

Зелена неділя

В суботу, напередодні зеленої неділі, кожен іде рвати липу, щоб найменший кутик нею прикрасити, аби місця всякій нечисті не давати.

Молоді дівчата в Зелену неділю підходили до груш, яблунь, слив та іншої плодючої деревини і чіпляли з голів свої віночки, „щоб Бог благословив і самим плодючими стати”.

А що означає Зелена неділя?

Старенькі бабусі оповідали нам так:

- Сорок днів по Своєму воскресінні, Ісус ходив ще по землі. По сороковій днині вознісся на небо. А коли вознісся, то на апостолів Своїх Дух Святий зіслав, щоб вони мали таку саму силу, як Він.

На апостолів опускався Дух Святий, а на землю в цей час розливалася велика благодать. Від неї на очах розпускалася вся зелень. Сталося це у неділю, тому і названа вона Зеленою. Святкуємо ми Зелену неділю на п’ятдесятий день після Великодня, тому цей день ще називають і п’ятдесятницею.

Від такого животворного буяння зелені могла оживати і всіляка нечиста сила, тому кожен старався наставити липи у всі віддалені куточки аби захиститися від нечисті. Також маїли поля, межі, городи, щоб святий хліб щедро зродив.
Як закінчиться Зелена неділя – липу в понеділок до сходу сонця забирають, вона на себе вся нечисть взяла (навіть якщо люди в хаті сварилися, то липа все на себе забирала, тому біля кожного дому – як оберіг з неї робили ложки, сопілки...). Зібравши, кидали її у вогонь і при цьому казали: „Спасибі тобі, деревце Боже, що ти нещастя від нас відганяло і через нас зів’яло. Йди у вогонь, а через вогонь до раю, а той злий дух, що на тобі, нехай горить…”
Ніхто без мови до дерева чи квітки їх не рвав, не зневажав, бо і в них Господня душа є.

Зелена неділя – це свято Трійці (Бога-Отця, Бога-Сина, Бога-Духа Святого), отож і святкувалося три дні. В четвер випікали калачики, з якими в неділю чи в суботу ішли до померлих, дівчата плели вінки, з якими могли ходити аж до неділі, в п’ятницю бралися за вишивання на чоловічих сорочках, щоб їх не тягнуло на зраду, в суботу до полудня визолювали (попелом ошпареним вимивали) відра, „щоб все зле, що налипло за рік, відійшло”. В неділю у всього, що волею Господньою благословлялось, сили просилось.

Є ще така прикмета: Якщо на Зелену неділю дощ, то небо топить у ріках всяке лихо...