Маріямпіль - місто Марії

Відбудовчий період

У 1945-1952 роках з Маріямполя згідно операції „Вісла” репатрійовано майже всіх поляків. Поселили їх у Вроцлаві та на Опольщизні - в Дзетеровичах, Баборові, Глубчицях і у Смольні Великій, що у Сулехівському повіті. Колишній пробощ Микола Вітковський вивіз з собою парохіяльний архів, в якому знаходилося 25 томів метричних книг та інші цінні документи. В листопаді 1962р. він передав архів митрополітальній курії у Вроцлаві. Та не всі маріямпільські поляки покинули після війни батьківщину. Деякі пережили разом з українцями повоєнну розруху, а коли на початку 90-х років розпочалося демократичне відродження, стали зі всім народом під українські стяги. Живуть у Маріямполі та його околицях Назімки і Кердяки. їздять сім'ями до Галича та до Івано-Франківська або до сусіднього Устя Зеленого, і там, у костьолі просять в Ісуса та Матері Божої поради і заступництва.

На місці вивезених поляків поселили лемків із Східної Польщі. Відношення до них з боку місцевих мешканців було спочатку не дуже привітним. Але взнавши їх краще, місцеві жителі перестали робити різниці між „своїми і чужими”. Зараз у Маріямполі переконані, що саме лемки зуміли підняти рівень освіти, бо вони зрозуміли одну життєву істину - від людини можна усе забрати (дім, гроші, майно), не можна забрати лише розуму.

У 1949р. в Маріямполі організовано колгосп імені Ворошилова. Через кілька років колгоспники виростили найбільший у районі урожай зернових. Ударною працею відзначилася ланка Катерини Кульбаби. Колгоспникам заплатили по 5 кг зерна за трудодень.

У 40-50-х роках найбільшим підприємством села була машино-тракторна станція. Перший трактор МТС придбала у 1947р. Обслуговували його 8 працівників. У 1954р. МТС допомогла провести у селі водопровід та електрику. Першими кваліфікованими фахівцями МТС були Володимир Копись та Андрій Домарчук.

Андрій Домарчук - перший дипломований токар МТС

У 60-х роках машино-тракторну станцію реорганізували в лукомеліоративну станцію, керівником якої залишився Й. І. Паламарчук. Він приділяв чимало уваги не тільки налагодженню роботи станції та її технічному переозброєнню, а й побудові об'єктів соціальної сфери в селі. Багато праці в нарощення виробничих потужностей ЛМС та й у розбудову села вклав колишній головний інженер підприємства, а пізніше сільський голова В. М. Шевченко. Під його керівництвом проводилось будівництво дитячого садка-ясел, впорядковувалася центральна частина села.

Тривалий час в Маріямполі діяв колгосп „Радянська Галичина”, який спеціалізувався на відгодівлі великої рогатої худоби молочного напрямку. Найбільших успіхів у сільськогосподарському виробництві було досягнуто за часів головування Петра Васильовича Гуменюка. Завдяки його старанням побудовано поліклініку та деякі інші об'єкти.