Маріямпіль - місто Марії

Палац Яблоновських

Використовуючи будівельний матеріал із фортечних укріплень, у 20-x рр XIX ст. Яблоновські побудували в Маріямполі типовий для часу палац. До нашого часу він дійшов у великій руїні. Найкращий опис цієї монументальної споруди зробив польський дослідник Р. Афтаназі у своїй багатотомній праці „Маtеrіаlу dо dziejow Rezydencij”, що була видана у Варшаві в 90-х роках минулого століття. Зафіксовано палац Яблоновських на кількох фотографіях, зроблених вже після його спалення під час Першої світової війни. Посилаючись на цю інформацію та власне обстеження, спробуємо реконструювати первісний зовнішній вигляд споруди.

У плані палац мав форму видовженого прямокутника. Фасади розчленовані простими геометричними об'ємами, майже симетричні. Домінантою головного тринадцятивісьового фасаду, що є продовженням замкової стіни був триосьовий ризаліт (архітектурний виступ), покритий гладким тиньком. Рустований нижній поверх, з бійницями замість вікон, мав широку півциркульну замкнуту аркаду, центральна арка якої служила головним входом. Над широкою вхідною аркою розміщувався балкон з кованою балюстрадою. По обидва боки ризаліту тягнулися п'ятиаркові підсіння, що утворювали своєрідну криту галерею.
Стіни розчленовувалися вертикальними пілястрами на симетричні площини. Верхній поверх палацу, з великими прямокутними війнами, від нижнього відділяв гладкий аркатурний пояс. Ще до кінця 30-х років XX ст. над в'їзною брамою можна було побачити фрескове зображення герба князів Яблоновських - Прус. Покривав палац високий чотирисхилий ламаний дах, побитий ґонтами.

Центральну частину споруди займав вестибюль з багатим архітектурним та скульптурним декором. Прикрашали його твори образотворчого мистецтва. У деяких залах залишились фрагменти помпезних фрескових розписів стін: герби з багатими картушами, символічно-алегоричні постаті, біблійні сцени.

Опустів палац десь у середині XIX ст. Коштів для реставрації власники не виділяли, тому він використовувався то для потреб військових, то у господарських цілях, що прискорювало його руйнування. Перед початком Першої світової війни власники палацу Блажовські покрили його новим дахом. Однак під час війни дах згорів. Тоді ж завалилося ліве крило палацу, а також перекриття багатьох приміщень верхнього поверху. У кінці Першої світової війни в палаці розквартирували військових. Для отоплення приміщень вони вирізали більшу частину дерев великого ботанічного парку, закладеного ще в давні часи. Пошкодили вояки також верхню частину глибокої тисової криниці, про яку ходило багато легенд.